Seriespel 2020

Här ser du allt seriespel:  Spelprogram Västmanlands Golfförbund : 

Klubben deltar 2020 med lag i följande serier: 

Ungdom Västmanlandsserien vardag.
Lagledare: Ungdomstränarna, se juniorsidan

 

Damer Västmanlandsserien vardag.
Lagledare: Anette Mörk
Spelprogram: Tisdagarna 12 maj Sala-Heby. 9 juni Surahammar. 16 juni Västerås. 4 aug Tortuna. 18 aug Skerike. 8 sept Arboga.

Resultat:

 

Herrar Scratchserien 
Lagledare: Johan Eriksson, tel 070-676 72 94
Spelprogram:
Resultat:

 

Herrar Västmanlandsserien H40
Lagledare: Martin Holst, tel 070-386 72 85 Spelprogram:
Resultat:

Anmälan H40 via följande länk: https://doodle.com/poll/6eim6pr6whb5zuxa

 

Herrar Västmanlandsserien H50.
Lagledare: Mikael Klintberg, tel 076-761 44 43

Spelprogram: Måndag 11 maj Arboga GK, Söndag 24 maj Skerike GK, Måndag 8 juni Frösåker GCC, Måndag 22 juni Ängsö GK, Söndag 9 augusti Fagersta GK, Måndag 31 augusti Västerås GK, Söndag 13 september Surahammars GK
Resultat:

Anmälan H50 via följande länk: https://doodle.com/poll/vkhm3pfwshc6saup

 

Herrar Västmanlandsserien H60.
Lagledare: Lennart Pettersson,
tel 070-859 18 99
Spelprogram: Måndagarna 11 maj Arboga. 24 maj Skerike. 8 juni Fagersta. 22 juni Tortuna. 3 aug Strömsholm. 17 aug Surahammar. 31 aug Fullerö. 7 sept Skerike. 
Resultat:

 

Herrar Västmanlandsserien H70.
Lagledare:  Sören Pettersson, 070-882 45 52
Spelprogram: Måndagarna 11 maj Surahammar. 25 maj Ängsö. 8 juni Hälla. 22 juni Arboga. 3 aug Frösåker. 17 aug Tortuna.31 aug Skerike. 7 sept Strömsholm.   
Resultat:

 

Herrar Mellansvenska Veteranserien H65
Div 2 Södra (matchspel)
Lagledare: Lars-Göran Almgren,
tel 070-735 08 40.

Spelprogram tisdagarna: 19 maj Askersund borta. 26 maj Nyköping hemma. 9 juni Köping hemma. 16 juni Kumla hemma. 28 juli Ängsö borta. 4 aug Skerike borta. 11 aug Kårsta hemma. 18 aug Arboga borta. 8 sept Avslutningstävlingar. 22 sept Årsmöte med golftävling i Askersund.
Resultat:

Herrar Mellansvenska Veteranserien H75 Serie Norr. (matchspel)
Lagledare lag 1: Per-Ove Björkman,
tel 070-687 39 20.

Spelprogram tisdagarna: 5 maj Köping hemma. 12 maj Västerås hemma. 26 maj Lindesberg hemma. 2 juni Ängsö borta. 9 juni Karlskoga borta. 16 juni Fullerö hemma. 28 juli Skerike borta. 4 aug Frösåker hemma. 11 aug Tortuna borta. 18 aug Örebro City borta. 1 sept Finaler. 8 sept Årsmöte och slutspel i Askersund.

Resultat:

Herrar Mellansvenska Veteranserien H75 Serie Mitt. (matchspel)
Lagledare lag 2: Hans-Ove Norrman,
tel 070-736 04 25.

Spelprogram tisdagarna: 5 maj Kumla borta. 12 maj Västerås hemma. 19 maj Örebro City hemma. 26 maj Lindesberg borta. 9 juni Karlskoga hemma. 16 juni Askersund borta. 28 juli Köping hemma. 4 aug Mälarbaden hemma. 11 aug Skerike borta. 1 sept Finaler. 8 sept Årsmöte och slutspel i Askersund.

Resultat:

SM för Klubblag 2020
Herrar Div.2  17-18 juli

Scratchspel under 2 dagar, fredag till lördag.

Plats:
Lagledare: Michael Ramquist
Tävlingsinformation: Länk

 

SM för Klubblag 2020 Div.2
Dam 17-18 juli

Scratchspel under 2 dagar, fredag till lördag.

Plats: Köpings GK
Lagledare: Maria Pennerborn
Tävlingsinformation: Länk